X
تبلیغات
رایتل

حل معادلات ریاضی پایه توسط موتورجستجوگر مایکروسافت

            

در یک اقدام جالب Live Search مایکروسافت امکان حل معادلات ریاضی پایه و یک مجهولی را در موتور جستجوی خود فعال کرده است.  

 

ثلا اگر عبارت 3x + 2x = 150 را جستجو کنید مقدار 30 را برای ایکس بر می گرداند. همچنین میتوانید پاسخ معادلات درجه 2 را نیز به راحتی بدست آورید.

البته گوگل هم در موتور جستجوی خود از ماشین حساب استفاده میکند. اما ماشن حساب گوگل توانایی حل معادلات مجهول دار را ندارد و فقط در موارد ساده 4 عمل اصلی و توان و جذر ، تبدیل واحد ها به یکدیگر و … مورد استفاده قرار میگیرد.

 

شوخی مایکروسافت با طرفداران ایران برخوردار از دانش هسته ای!  

 

ظاهرآ مایکروسافت قصد شوخی با افرادی را دارد که به هر نحوی طرفدار دسترسی ایران به دانش و فناوری هسته ای هستند. برای روشن شدن موضوع مراحل زیر را انجام دهید. 

 

 ابتدا یک فایل Notepad جدید باز کرده و درآن عبارت "iran win via atoms" را بنویسید. (بدون گذاشتن "")

- اکنون این فایل متنی را ذخیره (save) کرده و آنرا ببندید.

- مجددآ این فایل را باز کنید !!!


عبارت iran win via atoms تبدیل به عبارت 物湡眠湩瘠慩愠潴獭 می شود


در این لحظه برای شما یک ضرب المثل به زبان چینی نشان داده می شود. متاسفانه هنوز با کمک چندین برنامه ترجمه موفق به ترجمه دقیق آن نشده ام.

اما آنچه که در این رابطه مسلم می باشد آنکه قطعاً چنین امری در گذشته در ویندوز وجود نداشته است یعنی حداقل تا همین اواخر و بالا گرفتن بحث تمایل ایران به برخورداری از تکنولوژی هسته ای. پس چگونه این موضوع به سیستم عامل ویندوز اضافه شده است؟!

پاسخ این سوال آسان است؛ از طریق بروز رسانی های به اصطلاح امنیتی که مایکروسافت بصورت خودکار برای ویندوز انجام می دهد. بدین ترتیب برنامه نویسان مایکروسافت این تغییرات جانبی را در ویندوز بوجود می آورند. به مایکروسافت پیشنهاد می کنیم بجای این شیطنت بازی ها اندکی به فکر امنیت و توسعه محصولات خود باشد.


نصب SDR Map در ویندوز ویستا یا ویندوز 7

شاید برای شما پیش آمده باشه خواستید نرم افزار SDR Map  را روی سیستم یا لپ تاب خود نصب کنید و به دلیل اینکه سیستم شما ویندوز ویستا یا سیستم عامل جدید مایکروسافت ویندوز سیوین(7) بوده نتوانسید این نرم افزار را نصب کنید.در این مواقع چه کاری انجام می دهید؟؟؟؟؟

خوب چندین راه وجود داره.اول اینکه سیستم فعلی خود را پاک کنید و ویندوز اکس پی نصب کنید.خوب ممکنه در این روش سیستم اورجینال خود تون از دست بدید و یا بدتر اینکه درایورهای ان را نداشته باشد مثل لپ تاب های دل که بعضی از مدل های ان را ندارند. که مشکلات دیگری به وجود میاورد. و یا  از دست دادن جذابیت ها و کارایی های ویندوز جدید(ویستا -7)

دوم اینکه فایل به روز رسانی این نرم که ویندوز ان نرم افزار را پشتیبانی کنه را از مایکروسافت بگیرید. که کار شدنی نیست.(چون در ایران زندگی می کنیم)

گروه نرم افزاری جاده ابریشم روشی را به شما پیشنهاد می کند که شما مشکلات بالا را نداشته و هر نرم افزاری با ویندوز جدید شما مشکل داشته را بصورت کامل و بدون هیچ مشکلی در سیستم خود اجرا کنید.در این روش شما یک سیستم عامل را درون یک سیستم عامل دیگر اجرا می کنید.به عبارتی اجرای ویندوز داخل ویندوز یعنی اگر شما ویندوز ویستا روی سیستم داشته باشید.در داخل سیستم خود می توانید چندین سیستم عامل را به  طور همزمان داشته باشید مانند(( Windows Xp ,Windows 98-Me-2000-Server 2003,Linux,OS/2 که به این روش مجازی سازی گفته می شود.اجازه بدهید توضیح مختصری در رابطه با مجازی سازی بدهیم.

به‌طور خلاصه، مجازی ‌سازی  یعنی استفاده از یک نرم افزار خاص برای جداسازی منابع فیزیکی یک کامپیوتر در قالب کامپیوترهای مجازی. لایه جداسازی امکان می‌دهد که روی هر کامپیوتر فیزیکی چند VM‌ داشته باشیم. هریک از (Virtual Machine)‌VM ها می‌توانند دارای سیستم‌ عامل خود باشند و آن را اجرا کنند. اگر راه‌اندازی ‌VM در لایه جداسازی به‌ درستی صورت گیرد، سیستم‌ عاملی که روی‌ ‌VM اجرا می‌شود، درست مثل این‌که روی خود سخت افزار نصب شده باشد، کار می‌کند. سیستم‌ عامل میزبان ‌(‌host)، اولین سیستم‌ عامل است و مستقیما روی سخت‌افزار فیزیکی نصب می‌شود. مجازی ‌سازی به وسیله نرم‌افزاری که روی این سیستم‌ عامل نصب می‌شود و کار می‌کند، انجام می‌گیرد. سیسستم‌عامل‌های میهمان ‌(‌guest)، تحت نرم‌افزار مجازی ‌سازی و روی ‌VMهایاختصاصی خودشان اجرا می‌شوند. سیستم‌ عامل‌های میهمان از طریق لایه مجازی ‌سازی به‌منابع ماشین فیزیکی (کامپیوتر اصلی) دسترسی دارند.مجازی سازی روشی را برای خلاص شدن از شر یکسری  قوانین که هر روز هم بیشتر می‌شوند فراهم می‌کند. هنگامی که یک سیستم و یا زیر سیستم، مثلا یک CPU و یا هارد دیسک مجازی‌سازی می‌شوند، ظواهر مربوط به آنها و تمامی منابعی که از طریق آن ظواهر قابل دسترسی هستند به ظواهر و منابعی از سیستم واقعی که در حال کار است نگاشت می‌شوند. اگر بخواهیم مجازی‌سازی را بصورت رسمی تعریف کنیم، باید گفت که مجازی‌سازی عبارتست از یک همریختی که یک سیستم مهمان را به یک سیستم میزبان نگاشت می‌کند.

نرم افزارهای زیادی برای این روش وجود دارند که ما در اینجا نرم افزار  Microsoft Virtual PC را به علت سادگی و قابل اصمینان بودن به شما معرفی و توضیح مختصری درباره ان خواهیم داد

مایکروسافت ویرچوال پی ‌سی ( Microsoft Virtual PC) نرم‌افزار مجازی ‌سازمایکروسافت می‌باشد.با استفاده از این نرم افزار امکان اجرای چند سیستم عامل روی کامپیوتر خود به صورت هم زمان و استفاده از قابلیت‌های مختلف آن سیستم عامل‌ها در کنارهم بدون نیاز یه سوییچ کردن بین آنها می‌باشد. این نرم افزار رایگان می‌باشد و آخرین ویرایش کنونی آن (مایکروسافت ویرچوال پی‌سی ۲۰۰۷) را می‌توان از سایت مایکروسافت آن را دانلود کرد. (حدود 30مگابایت)نسخهٔ دیگری از این نرم افزار به نام مایکروسافت ویرچوال سرور می‌باشد که برای اجرا در سرور می‌باشد. استفاده از نرم افزارهای مجازی سازی به خاطر اجرای چند سیستم عامل به صورت هم زمان و استفاده از قابلیت‌های مختلف آن سیستم عامل‌ها در کنارهم و صرفه جویی در هزینه و سخت افزار در چند سال گذشته در دنیا زیاد شده است. نرم افزار Virtual PC ابتدا توسط شرکت x ساخته شد. اولین نسخه این نرم‌افزار برای Macintosh طراحی شده بود و در ژوئن سال 1997 ارائه شد. 4 سال بعد در ژوئن سال 2001 اولین نسخه Virtual PC برای سیستم عامل Windows (یعنی همان نسخه 4.0) ارائه شد. چون با گذشت زمان مشخص شد که ساخت کامپیوتر‌های مجازی مورد توجه سازمان‌ها قرار گرفته است، مایکروسافت به موضوع علاقه‌مند گشت و در فوریه 2003 تصمیم گرفت تا Virtual PC و یک محصول هنوز ارائه نشده به نام Virtual Server که در واقع مکملی برای Virtual PC می‌باشد را از Connectix خریداری کند.و این‌طور شد که Virtual PC به PC Microsoft Virtual تغییر نام داد.

1.     روش کار با این نرم افزار بسیار ساده می باشد بعد از نصب نرم افزار با انتخاب گزینه new و سپس در کادر Wizard  بر روی گزینه next  کلیک می کنیم

2.     گزینه اول (Virtual Machine Create) را تیک زده و برروی next  کلیک می کنیم

3.     در کادر سوم برروی Browse کلیک کرده درایوی را برای ذخیره ماشین  مجازی اتخاب می کنیم. توجه داشته باشید.که درایو مربوطه دارای فضای کافی باشد(حدود 3 گیگابایت به بالاتر)

4.     سیستم عامل مورد نظر را انتخاب می کنیم و برروی next  کلیک می کنیم

5.     در اینجا از شما می پرسد که چه مقدار از ram سیستم به این برنامه اختصاص می دهید

که می توانید ram  پیشنهادی (گزینه اول) یا وارد کردن مقدار دلخاه-کلیک next

6. برروی گزینه a New Virtual Hard Disk کلیک وnext کنید

7         .  برروی Browse کلیک کرده درایوی را برای ذخیره هارد   مجازی اتخاب می کنیم. توجه داشته باشید.که درایو مربوطه دارای فضای کافی باشد(حدود 3 گیگابایت به بالاتر) و مقدار را برای هارد مجازی وارد می کنیم و برروی گزینه next  کیک ودر اخر برروی Finish کلیک کرده

در اینجا ساخت یک ماشین مجازی به اتمام رسید که نوبت به نصب ویندوز بر روی ان میرسد

سی دی ویندوز را در دستگاه قرار داده و سپس برروی گزینه Start  کلیک کنید.و مانند یک کامپیوتر واقعی از ان لذت ببرید .البته این نرم افزار دارای قابلیتهای زیادی می باشد که در اینجا فرصت توضیح انها نیست که برای اطلاعات بیستر به help  نرم افزار یا سایت مایکرسافت وغیره

سر بزنید 

 

نمایی از نرم افزار SDR Map 

 

 

 

البته یه راه دیگر نیز می توانیم پیشنهاد کنیم که برای این کار شما از یک Windows Xp Live استفاده می کنید.این ویندوز از روی CD  اجرا می شود . دیگر نیازی به نصب نمی باشد.مانند تمام نسخه های سیستم عامل لینوکس به صورت دیسک زنده می باشد

  

 در حالت اینکه اگر شما با CD Live ویندوز بالا امده باشید هیچ اطلاعات از سیستم شما پاک نمی شود.و با خیال راحت می توانید از این روش استفاده کنید

در این روش شما SDR Map  را در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 نصب می کنید. و سپس از طریق CD  سیستم خود را بوت ( Boot ) می کنید.در اینجا نیز از محیط ویندوز اکس پی استفاده کنید و با رفتن در مسیر نصب شده SDR Map برنامه را اجرا کنید. 

 


برنامه های لیسپ

در پست های قبلی در مورد زبان برنامه نویسی لیسپ توضیحات داده شد.در اینجا قصد داریم چند برنامه مفید و پرکار برد اپلود کنیم.امیدوارم مورد پسند دوستان عزیز قرار گیرد

تاریخچه Visual LISP
با اینکه چند سالی میشود که لیسپ به تاریخ پیوسته و جای آن را «ویژوآل لیسپ» پر کرده ولی هنوز هستند اکثریت کاربران اتوکدی که هنوز با LISP و یا Visual LISP آشنایی چندانی ندارند.لیسپ زبان اختصاصی شرکت اتودسک برای آسان تر کردن مجموعه عملیات های مشابه و تکراری با کمک دستورات و کدهای از قبل تعریف شده میباشد که کاربر را یاری میدهد تا در ترسیمات خود دستورات و عملکردهای سفارشی مختص به خود را تهیه کند.با پیشرفت کردن و متنوع تر شدن دستورات و امکانات اتوکد فقدان یک زبان برنامه نویسی قوی برای عملکردهای پیچیده تر احساس شد. یکی دیگر از عوامل مهم در مهاجرت از LISP به Visual LISP عدم امکانات محافظت از برنامه های نوشته شده در LISP برای جلوگیری از کپی برداری های غیر مجاز از برنامه ها بوده است.در این مرحله بود ماکروسافت نرم افزار VB معروف خود را تحت عنوان جدیدی به نام VBA (مخفف Visual Basic Application) عرضه کرد و زمینه خوبی برای استفاده این زبان برنامه نویسی که در واقع نسخه غیر مستقل VB شناخته میشد را در بسیاری از نرم افزارهای دیگر از جمله مجموعه office و همچنین مجموعه نرم افزارهای خانواده Autodesk فراهم شد.

VBA
ای که در خانواده اتودسک به کار گرفته شد مجهز به مجموعه کدهایی برای استفاده از دستورات و فرمانهای اتوکد به همراه استفاده از متغیرهای سیستمی با امکان استفاده از پنچره های محاوره ای متداول برنامه نویسی میباشد.و اما لیسپ:با اینکه VBA امروزه بسیار قویتر و مجهز تر از LISP میباشد ولی هنوز شاهد ابتکارهای بسیار جالبی با کدهای قدیمی لیسپ هستیم.چرا که این برنامه ساده تر سالهای سال تنهای ابزار برای نشان دادن مهارت برنامه نویسان اتوکد بوده و سخت است که به زودی به بوته فراموشی سپرده شود.و اینچنین است که هنوز با جستجوی کلمه LISP در موتور جستجوی گوگل بیش از 14 ملیون نتیجه را می یابیم و سایتهای بسیار بزرگ و معروفی که نسبت به آرشیو کردن مجموعه های ارزشمند LISP همچنان فعال هستند را میینیم 

شاید برای شما پیش اومد باشه که بخواهید یک سری مختصات از فایل ترسیمی داشته باشید. مسلما برای گرفتن مختصات از روشهای سنتی مثل فرمان ID  نیاز به زمان بیشتری خواهید داشت.که با این برنامه سرعت بی نظیر به کارتان می توانید بدهید.(کاربردها:پیاده کردن نقاط اکس مسیر و ............)

با این فایل می تونید همزمان که از نقاط ID می گیرید اونو مستقیم به فرمت GSI داخل یه فایل بریزید و فایل هم به راحتی به توتال انتقال بدید!  طرز کارشم خیلی راحته!از منوی Tools > Load Aplication فایل لیسپ رو لود می‌کنیدبعدش توی خط فرمان تایپ می‌کنید TPF بعد از اون از ما می خواد که نام فایل رو بنویسید. توجه داشته باشید که فقط نام رو بنویسید و از نوشتن پسوند خودداری کنید چون اتوماتیک فایل ساخته شده پسوند GSI میگیره.بعد از نام فایل اینتر می کنید. حال از ما سوال میکنه که می خواید پیشوند نقاط چی باشه. با نوشتن حرف C و اینتر کردن از این مرحله صرف نظر می کنید! سوال بعدی این هست که شماره نقاط از چه شماره ای شروع بشه که می تونید عدد ۱رو بزنید و اینتر کنید.بعد از این کار پیام Selection Piont روی خط فرمان ظاهر میشه که با کلیلک کردن بر روی نقاط مخصات اون نقطه به صورت GSI ذخیره میشه.نکات : 

لازم به زدن دستور ID نمی باشد

-2با کلیلک کردن بر روی یک نقطه نرم افزار منتظر نقطه ی بعدی می ماند و هر کلیک بر روی صفحه‌ی Drawing یک مختصات فرض میشود و آن را ذخیره می کند پس مواظب باشید تا مختصات های تصادفی ذخیره نگردد

-3بعد از کلیک کردن بر روی آخرین نقطه نرم افزار منتظر نقطه‌ی بعدی می باشد که شما با زدن کلیدEnter به آن خاتمه می دهید

-4در بعضی مواقع Osnap غیر فعال می گردد که شما باید آن را فعال کنید. 

دانلود فایل لیسپ

خیلی اوقات پیش میاد که ترسیماتی به دستم میرسه که اصولی کار نشده و نمیدونم چرا پر از نقطه های اضافی هست. این نقطه ها در ترسیماتی که قراره GIS Ready بشه مشکلات زیادی ایجاد میکنه. علاوه بر این ترسیم شما رو خیلی آماتور نشون میده!پاک کردن این نقاط اگر زیاد هم باشند و در لایه های مختلف هم باشند ممکنه خیلی خسته کننده باشه و احتمالا چند تایی هم از زیر دست شما در میره !ممکنه سعی کرده باشید این نقاط رو با کمک فیلتر ها مختلف انتخاب و حذف کنید ولی در کمال تعجب نتوانستید !دلیلش هم اینه که اصلا اینها نقطه نیستند بلکه خطوطی با طول صفر هستند که ظاهری شبیه نقطه دارند. برای حذف این شبهه نقاط میتوانید از لیسپ زیر استفاده کنید. در این لیسپ کلیه Line ها و Polyline های با طول صفر و کلیه متن های خالی و به طور کلی single-vertex ها رو پاک میکنه. این لیسپ کاری با نقاط واقعی نداره! ضمنا قبل از استفاده از این لیسپ مطمئن شوید که هیچ لایه ای قفل نباشه.

دانلود فایل لیسپ

و چند لیسپ جالب دیگر

Kateb –  کاتب – برای نگارش فارسی بدون مشکل در محیط برنامه اتوکد
TAREAF –
برای گرفتن مساحت کلی چندین آبجکت به صورت همزمان
Tlen –
برای گرفتن طول چندین آبجکت به صورت همزمان

برای دانلود کردن روی دانلود کلیک نمایید، بعد از باز کردن فایل ها آنها را درون فولدر Support اتوکد کپی نمایید و برای اجرای آنها به وسیله Load Application آنها را Load کرده سپس نام آنها را تایپ نمایید.

حجم :   5KB(دانلود)

این فایل لیسپ با گرفتن زاویه‌ی یک خط .. یک تکست رو به همون زاویه میچرخونه در بعضی موارد کاربرد داره(دانلود)

این برای entity هاست(دانلود)